W domu trzyma portret ukazujący go w roli Jezusa, w klubie zakazał słuchania piosenek Queen ze względu na homoseksualne skłonności Freddiego Mercury’ego, Lady Gaga to według niego uczennica szatana, a premiera nazwał karaluchem. Lada dzień Legia uda się do Bukaresztu, by stoczyć bój o Ligę Mistrzów ze Steauą. Ale największy gwiazdor rumuńskiej drużyny – Gigi Becali - mecz obejrzy zza kratek. To oryginał jakich mało.
Człowiek znikąd
Do końca nie wiadomo jak pasterz i sprzedawca sera oraz mleka został w tak szybki sposób milionerem. Interes życia, który ubił pod koniec ubiegłego wieku z wojskiem, do dzisiaj budzi zastrzeżenia i jest przedmiotem postępowania sądowego. Na światło dzienne wychodzą nieuczciwe praktyki jednej i drugiej strony.
Wiadomo, że między 1996 a 1999 rokiem Ministerstwo Obrony wymieniło kilka działek – około 30 hektarów – z Becalim. Jak się potem okazało, otrzymał on za pół darmo grunty warte wielokrotnie więcej, które następnie sprzedał za grube pieniądze firmom inwestycyjnym. Armia z kolei dostała ziemie, które były praktycznie bezwartościowe. Co więcej, Rumun wysłał zapytanie do ministerstwa w sprawie gruntów, nie będąc nawet ich właścicielem. Nabył je dopiero na paręnaście godzin przed dopięciem całej transakcji. Wojsko zaś nie miało pozwolenia, aby ziemiami handlować.
Równie znienacka pojawił się w Steaule. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zasiadał w zarządzie akcjonariuszy. Z czasem jego rola i wpływy rosły. W 2003 roku wykupił 51% udziałów, a nieco później dokupił dodatkowe piętnaście procent i stał się jedynym właścicielem klubu.
Nerwus
Obecnie Becali dzieli i rządzi w zespole, dzierży w rękach władzę totalną, to on pociąga za wszystkie sznurki. Gdy nie spodobają się mu postanowienia trenera, chwilę później już go nie ma, ulatnia się, tak jakby w drużynie nigdy go nie było. Kiedy nie podoba mu się któryś z piłkarzy, to szkoleniowiec nie ma prawa wystawiać go w składzie. A każdy sygnał niesubordynacji, czy to ze strony menadżera czy zawodników, traktuje się jako ostateczny gwóźdź do trumny delikwenta, któremu kolejnego ranka pozostaje wyłącznie spakowanie walizek.
W trakcie dekady panowania w ekipie z Bukaresztu głównodowodzących wymieniał dwudziestokrotnie. Jednego wywalił tylko dlatego, że ten za bardzo mu wyglądał na Muzułmanina. Potrafił wyrzucić trenera po niespełna dwóch miesiącach współpracy. Na przestrzeni sezonu umiał zwolnić szkoleniowców pięciokrotnie.
Przed jednym ze spotkań przyznał, że nie oszczędzi nikogo, kto wystawi w podstawowej jedenastce Dorela Zaharię. Gdy ten potem strzelił trzy gole, Becali natychmiast zmienił zdanie. „On jest wspaniałym graczem. Zostanie naszą gwiazdą” – grzmiał przed miejscowymi dziennikarzami.
Gheorghe Hagi, legenda tamtejszego futbolu i ojciec chrzestny dzieci prezydenta Steauy, wytrzymał z nim zaledwie trzy miesiące. Przed kamerami lokalnej stacji zwierzał się, że odczuwał ciągłą presję ze strony właściciela klubu, który raz po raz znęcał się nad nim psychicznie, wtrącał się do każdej jego decyzji i podważał wybór wyjściowego składu: „Nie mogłem go znieść. Czułem się, jakbym był stale torturowany”.
Pan kontrowersja
Szaleństwo i nadpobudliwość u Becaliego nie ustępują nawet poza boiskiem oraz siedzibą zespołu. Kontrowersja i afera podąża za nim krok w krok. Ani na chwilę nie daje wytchnąć żurnalistom i choćby na moment nie schodzi z czołówek gazet.
Zlecił wykonanie malowidła na wzór „Ostatniej wieczerzy” Leonarda Da Vinci, które przedstawiało jego w miejscu Jezusa i w otoczeniu jedenastu zawodników oraz trenera. Rumun zaprzeczył temu i wyjaśnił, że obraz otrzymał od wielbiciela.
Kiedy zbliżał się koncert Lady Gaga w stolicy, Becali stwierdził bez ogródek, że artystka jest uczennicą szatana i wezwał do zbojkotowania koncertu. W trakcie wywiadu dla rumuńskiej stacji mówił, że piosenkarka jest opętana i sama o tym nic nie wie. Opowiadał: „Gdy widzę ją w telewizji, natychmiast zmieniam kanał i pluję na odbiornik”.
W swojej ojczyźnie nie ma najlepszej opinii, nazywają go ksenofobem, homofobem, mizoginem, rasistą oraz antysemitą. W 2006 roku wygrał nagrodę dla najbardziej homofobicznej osoby Rumunii.
W wywiadach dla ogólnopaństwowych dzienników przyznawał, że daleko mu do cywilizowanego człowieka i że często traci nad sobą kontrolę. Kiedy przegra jakąś sumę pieniędzy w kasynie, potrafi zniszczyć niemal wszystko dookoła, łamie krzesła i rzuca nimi w szyby.
To również polityczny ekstremista, we własnej osobie upatrujący zbawiciela kraju, a każdy przejaw sprzeciwu i krytyki określający mianem opętania przez szatana. Swego czasu podczas kampanii jego naczelnym sloganem było hasło: „Ja, Gigi Becali, przysięgam Rumunom oraz Bogu, że zrobię Rumunię lśniącą niczym święte słońce na niebie”.
Zręczny populista
Z wierchu może wydawać się pieniaczem i paliwodą, lecz pod grubą, odporną na krytykę skórą ukrywa prawdziwie „lisi” charakter. To bowiem także zręczny polityk, który pomimo licznych wpadek i ambiwalentnych względem niego odczuć społeczeństwa nadal zyskuje popularność.
Został aresztowany za uwięzienie trzech osób, które kilka lat wcześniej rzekomo ukradły mu samochód. Przetrzymywano go 15 dni. Jeszcze będąc w więzieniu ogłosił, że zamierza pretendować do parlamentu europejskiego. Zdaniem dziennikarza BBC Nicka Torpe’a ten populistyczny zabieg dał mu fotel w sejmie.
Wielu do dzisiaj pamięta mu rok 2005. To wtedy państwo nawiedziły potężne powodzie. Becali wyciągnął wówczas rękę do ludzi, którzy ucierpieli najbardziej i nie szczędził grosza. Przeznaczył cztery miliony euro na odbudowę wioski Vulturu. Pieniądze poszły na budowę dwustu nowych domostw. Mieszkańcy mieściny w ramach podziękowania i wdzięczności pragnęli przekształcić nazwę miejscowości na Vulturu Becali.
Prezydent Steauy idealnie wpasowuje się w gusta ludności, gdyż trafił tam na podatny, religijny grunt. W kraju nie brakuje jemu podobnych bogobojnych fanatyków, żyjących w ortodoksyjnych i konserwatywnych przekonaniach. Populistyczne chwyty, częstokroć odwołujące się do wiary, działają, ponieważ to kościół jest najbardziej zaufaną instytucją w państwie.
Niewyparzona gęba
Cały czas cieszy się zaufaniem, choć w życiu publicznym wykorzystywał ludzi niczym jednorazowe chusteczki. Wydmuchał się w kogoś, zgniatał go i spłukiwał w ubikacji, a następnie cykl się powtarzał. Dla niego nie było i nie ma po prostu żadnych granic. Obrażał i wykłócał się z prawie wszystkimi, począwszy od futbolistów, trenerów, przez działaczów i menadżerów, na żurnalistach i posłach skończywszy.
W piłkarskim programie satyrycznym - emitowanym właśnie na antenie - przezwał prowadzącego, Malonga Parfaita, małpą ze względu na jego afrykańskie korzenie. Innego twórcę prześmiewczego programu telewizyjnego, Serbana Huidu, przeklął, splunął i rozlał na niego kieliszek wina w restauracji. Jednemu z bardziej znanych rumuńskich publicystów, Cristianowi Tudorowi Popescu, groził i oświadczył, że powinien zostać zastrzelony, bo niszczy Rumunię.
Niewybredne komentarze kierował pod adresem szkoleniowca Anghela Iordănescu oraz pierwszoligowego arbitra Cristiana Balaja. Szefa tamtejszej ligi, Dumitru Dragomira, obwołał włóczęgą. Fanów Steauy, którzy życzyli mu śmierci, określił mianem opętanych przez szatana.
Gubernatora Banku Narodowego, Mugura Isărescu, opisał jako „bufona, frustrata i zawistnika”, kiedy ten nie zaaprobował jego pomysłu na nowy biznes – otwarcia banku o nazwie „Becali Bank” i zarezerwowanego tylko dla najzamożniejszych ludzi. Wywołał chryję znieważając posłankę Lavinię Sandru stwierdzeniem, że powinna ona „pójść i kandydować na obwodnicę drogową, a nie do europejskiego parlamentu”. Podkreślił ponadto, że kobiety nie mają żadnej wartości poza rodzeniem dzieci.
Szara eminencja
Oskarżania o oczernianie i ubliżanie to dla niego nie pierwszyzna, więc w ogóle się tym nie przejmował. W końcu jednak doigrał się i nad politykiem, biznesmenem i prezydentem drużyny w jednym zebrały się czarne chmury.
Tego roku Becaliego skazano wyrokiem sądu na trzy i pół roku więzienia. Na odsiadkę złożyły się niejasności i korupcyjne praktyki przy prowadzeniu interesów, porwania oraz ustawianie meczów. Według rumuńskiego serwisu romania-insider.com na jej długość wpływ miał głównie "współudział w poważnym i długotrwałym nadużyciu systemu wymiany ziem".
W 2008 roku chciał podobno przekupić prezesa Universitatei Cluj. Za zwycięstwo w spotkaniu derbowym - z CFR Cluj - które mogło dać mistrzostwo ekipie z Bukaresztu, oferował ponad półtora miliona dolarów łapówki. Pieniądze próbował ponoć przekazać w zwykłej teczce, stąd skandal nazwano „Aferą walizkową”.
Pomimo tego w klubie wciąż gra pierwsze skrzypce i nadal jako jedyny w nim zamienia słowa w czyn. Transfer Vlada Chirichesa zablokował, przybywając w zakładzie karnym. Skorzystał z możliwości wykonania jednego telefonu. Zadzwonił do dyrektora sportowego i wykrzyczał: „Kim jest Tottenham? Nazywam się Gigi Becali. Nie jestem niczyim niewolnikiem. Mamy ważny mecz w Lidze Mistrzów. Do zimy Chiriches nigdzie się nie ruszy”.
W swoim życiu depcze rywali bez opamiętania, ale ekipa z Bukaresztu – ku jego nieszczęściu – na boisku wdeptać w murawę przeciwnika z taką łatwością już nie potrafi. W ciągu dekady rządów zespół zdobył raptem trzy tytuły mistrzowskie oraz krajowy puchar. Becali może jednak dokonać rzeczy bezprecedensowej. Jeśli Steaua awansuje do fazy grupowej Ligi Mistrzów, to będzie pierwszym właścicielem drużyny, który jej spotkania obejrzy zza kratek.